Fani narciarstwa alpejskiego upodobali sobie austriackie ośrodki narciarskie szczególnie z powodu perfekcyjnie przygotowanych nartostrad o zróżnicowanym stopniu trudności. Austria ma do zaoferowania ponad 22 tys. kilometrów nartostrad, wijących się po zboczach dziesiątek majestatycznych szczytów, malowniczych alpejskich wierzchołków i niewysokich gór całej Austrii. Dlatego narciarstwo w tym kraju nigdy nie może znudzić. Austriackie ośrodki narciarskie proponują swoim turystom nie tylko obszerną paletę nartostrad o rożnej długości, szerokości, profilu i trudności, ale także dysponują doskonałą techniczną i sportową infrastrukturą oferując możliwość bajecznego narciarstwa na naturalnym oraz sztucznym śniegu prawie przez cały rok.
Austriackie ośrodki narciarskie ulokowane są na wysokości od 550 do 3.500 m n.p.m. Kraj ten jest prawdziwym rajem dla miłośników wszelkich dyscyplin sportu zimowego, począwszy od narciarstwa alpejskiego i biegowego, po fanów turystyki górskiej, łyżwiarstwa na naturalnym lodzie, trekingu i mnóstwa innych sportów. Ceny odpowiadają perfekcyjnej jakości usług. Swoim gościom ośrodki oferują kompletny serwis ukierunkowany na doskonałe spędzenie zimowego urlopu w Austrii łącząc narciarstwo z możliwością relaksu po aktywnie spędzonych godzinach na stokach.
Austriackie Alpy w porównaniu z innymi regionami Alp znajdują się w najbliższej odległości od Polski, co powoduje, że z roku na rok coraz więcej polskich narciarzy decyduje się na spędzenie urlopu zimowego w Austrii. Dlatego też, wyjazdy do Austrii na narty okazują się być coraz bardziej kuszącą propozycją dla tysięcy polskich fanów aktywnego wypoczynku.
Narciarstwo alpejskie jest najbardziej popularne wśród odwiedzających Austrię. 90% turystów uprawia ten sport. Austriackie ośrodki narciarskie goszczą przeważnie turystów z zagranicy. 3/4 odwiedzających Austrię zimą to obcokrajowcy. Najczęściej przyjeżdżają narciarze z sąsiadujących Czech i Słowacji, ale nierzadko spotyka się też gości z Węgier, Polski a nawet Wielkiej Brytanii. Większość turystów spędza czas w Alpach bardzo aktywnie korzystając z setek nartostrad oferowanych przez dziesiątki ośrodków narciarskich. Do Austrii, kraju popularnego przede wszystkim wśród narciarzy alpejskich, przyjeżdżają także miłośnicy narciarstwa biegowego ze względu na perfekcyjne trasy biegowe, ale również doskonałe tereny.
Warunki klimatyczne panujące w Austrii jak najbardziej sprzyjają uprawianiu narciarstwa. Austria leży w samym środku Europy, dlatego też czasami nazywana jest zielonym sercem Europy, a klimat tu panujący jest typowo kontynentalnym. Stosunkowo długie austriackie zimy charakteryzuje dość chłodna pogoda z częstymi opadami śniegu, a to gwarantuje doskonałe warunki śniegowe w ciągu całego sezonu zimowego. Dzięki niskiej, jednak nie skrajnie niskiej, temperaturze właściciele ośrodków narciarskich ewentualny brak śniegu naturalnego mogą zrekompensować śniegiem sztucznym. Nawet w Austrii, co się zdarza rzadko, mogą występować problemy z brakiem śniegu. Dzieje się to głównie na początku sezonu zimowego i dotyczy przeważnie niektórych małych ośrodków narciarskich leżących w niskich partiach Alp. W większości austriackich ośrodków narciarskich śnieg dobrej jakości utrzymuje się aż do późnej wiosny, a panujące perfekcyjne warunki narciarskie pozwalają na korzystanie z nich jeszcze długo po zakończeniu głównego sezonu.
Ośrodki narciarskie w Austrii oferują miłośnikom narciarstwa alpejskiego i carvingu prawdopodobnie najlepiej przygotowane i utrzymywane nartostrady w całych Alpach. Od jesieni do późnej wiosny, czyli gdy warunki śniegowe są najlepsze, narciarze mają do dyspozycji nieskończoną ilość nartostrad. W zależności od preferencji, można skorzystać z szerokich nartostrad z idealną strukturą dla carvingu, ciągnących się z miejsc nad granicą pasma lasu aż do stacji wyciągów w dolinach. Dla wymagających narciarzy przygotowane są trudne nartostrady między wystającymi skałami wierzchołków ostrych alpejskich gór powyżej 3.000 m n.p.m.. Wielbiciele adrenaliny i doświadczeni narciarze mają możliwość przetestowania swoich umiejętności na dziesiątkach freeridowych, nieprzygotowanych nartostradach z głębokim śniegiem, po których zjazd staje się naprawdę sporym przeżyciem. Miłośnicy snowboardingu i narciarskich akrobacji mają do dyspozycji przeróżne snowparki i funparki z atrakcjami zróżnicowanymi według stopnia trudności. Austria posiada też pięć ośrodków narciarskich umiejscowionych na lodowcach. Można z nich korzystać przez cały rok, niejednokrotnie wykorzystują je zawodnicy trenujący do zawodów Pucharu Świata.
Austria znana jest przede wszystkim z narciarstwa biegowego i alpejskiego, ale to małe alpejskie państwo jest też prekursorem wielu innych sportów i aktywności zimowych. Oprócz narciarzy do Alp co roku przyjeżdżają fani jazdy na skuterach śnieżnych, miłośnicy nowoczesnych i dynamicznie rozwijających się sportów, takich jak snowbiking, funcarving, funsnowboarding, snowkiting oraz innych wariantów freeridingu. Amatorom narciarstwa w głębokim śniegu Austria oferuje sporą ilość miejsc przeznaczonych właśnie dla tego typu dyscyplin.
Pobyt w austriackiej części Alp w czasie sezonu zimowego nie wiąże się tylko ze spędzaniem czasu na słonecznych stokach i zjeżdżaniem po najlepszych europejskich nartostradach z poczuciem prawdziwej wolności. Częścią wypoczynku w górach jest też możliwość odprężenia po fizycznie męczącym dniu spędzonym na stoku. Austria przoduje w ofercie aprés-ski (zabawa po nartach). Na stokach narciarskich rozsiane są liczne chaty górskie z restauracjami i tarasami, na których narciarze ochoczo wygrzewają się w górskim słońcu i czerpią siły podczas przerwy obiadowej lub pod koniec dnia. Wiele, szczególnie większych ośrodków, dysponuje basenem lub centrum wellness, gdzie na zmęczonych po całym dniu gości, czekają sauny, whirlpool, masaże i wszelkiego rodzaju terapie odnowy biologicznej. Specyficzny charakter większości austriackich ośrodków narciarskich tworzą malownicze górskie wioski o niskiej zabudowie, osadzone w pięknym leśnym krajobrazie. Panuje w nich prawie rodzinna atmosfera. Większe miasteczka oferujące dodatkowo spa i aquaparki również zaprojektowane są z wielką dbałością o klimat okolicy bez olbrzymich dominujących nad domkami hotelami.
W austriackich Alpach sezon narciarski nie kończy się wraz ze wzrastającymi wiosennymi temperaturami i topniejącym śniegiem. Na wysokościach powyżej 3.000 m n.p.m. nawet latem nadal panują doskonałe warunki do jazdy na nartach. Austria oferuje swoim turystom niespotykaną możliwość. W czasie, gdy letni turyści wypoczywają nad błękitnymi jeziorami siedmiu górskich lodowców, zapaleni narciarze mogą tam uprawiać swoją ulubiona dyscyplinę sportu.
Austriackie Alpy słyna z lodowców Hintertux, Stubai, Sölden, lodowcowych obszarów na końcu dolin Kaunertal i Pitztal w Tyrolu, lodowca Dachstein w Styrii oraz lodowca na Kitzsteinhorn niedaleko popularnej miejscowości Zell am See. Najlepsze warunki narciarskie na austriackich lodowcach panują wiosną (około kwietnia), gdy śnieg jest jeszcze wystarczająco twardy, a narciarze mogą jednocześnie korzystać z wiosennej słonecznej pogody. Oczywiście zapaleńcy mogą pozjeżdżać z lodowca nawet w czerwcu, jednak wtedy śnieg bywa już ciężki i mokry. Jedynym austriackim lodowcem, na którym można uprawiać narciarstwo przez 365 dni w roku przy wyśmienitym naturalnym śniegu jest obszar lodowca Hintertux.
Lodowiec Hintertux znajduje się w obszarze Alp zwanym Tux, na pograniczu Austrii i Włoch. Na lodowiec prowadzi nowoczesna kolejka linowa ze stacji w jednej z pobocznych dolin Zillertal, aż na wysokość 3.250 metrów, do stacji Gefrorene Wand (Zamarznięta Ściana). Hintertux króluje pośród lodowców Austrii, gdyż daje narciarzom możliwość rozciągnięcia sezonu narciarskiego na cały rok. Narciarskie reprezentacje narodowe z całego świata trenują tu od wczesnej jesieni, a od listopada zjeżdżają profesjonalni snowboardziści.
Lodowiec Stubai jest całorocznym ośrodkiem sportów górskich i leży na południe od Innsbrucka. Pierwsza kolejka linowa prowadząca na lodowiec Stubai została wybudowana już pod koniec lat 60 ubiegłego wieku. W latach osiemdziesiątych właśnie tu uruchomiono największy całoroczny ośrodek narciarski w Austrii. Utworzono go nie tyko ze względu na mieszkańców Innsbruck, lecz także na potrzeby Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które Austria organizowała w latach 1964 i 1976. Kwiecień jest miesiącem, który oferuje narciarzom najlepsze warunki pogodowe, ale nartostrady bywają czynne jedynie powyżej wysokości około 2.300 m n.p.m.
Lodowiec Pitztal znajduje się w Alpach Ötztalskich bezpośrednio pod najwyższym szczytem Tyrolu, Wildspitze. Do lodowcowego obszaru w Dolinie Pitztal prowadzi tylko jedno połączenie kolejką Pitzexpress. Pitzexpress jest najszybszą i najdłuższą „tunelową“ kolejką górską w Austrii i na świecie. Pokonuje odległość 3.786 m i różnicę wysokości 1.120 metrów w ciągu niecałych 8 minut! Lodowiec Pitztal jest wśród narciarzy z Austrii i turystów zagranicznych znany ze swojej wszechstronności. Oferuje nie tylko czarne nartostrady dla doświadczonych, ale też niewymagające trasy dla początkujących narciarzy i rodzin z małymi dziećmi.
Ośrodki Ötztal / Sölden zaliczane są do najmłodszych i jednocześnie najnowocześniejszych w całej Austrii. Sölden to jedyny ośrodek w Austrii, gdzie trasy na lodowcu bezpośrednio połączone są wyciągami z resztą terenów narciarskich, a narciarze mogą tu szaleć nawet na trzech szczytach o wysokości powyżej 3.000 metrów. Najbardziej popularnymi są lodowce Retenbach oraz Tiefenbach. Szczególną ich zaletą jest możliwość bezpośredniego dojazdu samochodem. To tutaj na jednej z nartostrad, co roku tradycyjnie odbywa się rozpoczęcie sezonu Pucharu Świata w Narciarstwie Alpejskim.
Ostatnim z lodowcowych terenów Tyrolu jest lodowiec na końcu doliny Kaunertal, znajdujący się na wysokości 3.160 m n.p.m. i będący najbardziej na zachód oddalonym lodowcem Tyrolu. W ostatnim czasie Kaunertal zyskuje coraz bardziej na popularności przede wszystkim wśród snowboardzistów i to nie tylko ze względu na idealne warunki śniegowe wiosną. Magnesem, który przyciąga miłośników snowboardu na pogranicze Austrii, Włoch i Szwajcarii, jest olbrzymia U-rampa.
Lodowcowe ośrodki narciarskie nie są jedynymi miejscami, po których jeździ się na nartach, i dzięki którym Austria jest tak popularna wśród narciarzy. Oprócz wyżej wymienionych lodowców w Tyrolu, znajduje się tu mnóstwo innych ośrodków narciarskich, które przyciągają fanów narciarstwa alpejskiego do spędzenia tu zimowego urlopu. Najczęściej odwiedzanym tyrolskim regionem jest Arlberg, gdzie znajduje się wiele ośrodków np.: St. Anton am Arlberg, Flirsch, Lech i Zürs. Po przeciwnej stronie Tyrolu leży najbardziej znane i popularne w Austrii i na świecie centrum narciarskie Kitzbühel, które jest kolebką narciarstwa. Kitzbühel wraz z pobliską miejscowością Kirchberg przeżywają w ostatnich latach boom turystyczny.
Na ziemi Salzburskiej czeka na narciarzy słynny ośrodek Europa Sport Region. Głównymi miejscowościami ośrodka są Zell am See, Kaprun i szczyt Kitzsteinhorn, na którym znajduje się jedyny lodowcowy obszar ziemi Salzburskiej. Na wysokości 3.000 m n.p.m. można jeździć na nartach praktycznie przez cały rok, aczkolwiek latem warunki nie zawsze są idealne. Inne znane ośrodki ziemi Salzburskiej, z których Austria może być dumna, to np. Saalbach - Hinterglemm, St. Johann im Pongau, Bischofshofen, Oberpinzgau lub stoki w okolicy miasta Radstadt. Do Ziemi Salzburskiej sięga jednocześnie jeden z największych obszarów narciarskich Ski Amadé, którym Austria często się szczyci (trzeba przyznać, że rzeczywiście ma ku temu powody) w materiałach reklamowych oferujących spędzenie w tym kraju urlopu zimowego.
Austria zachęca turystów nie tylko klasycznymi miejscami atrakcyjnymi dla turystyki zimowej w postaci super nartostrad dla narciarzy i snowboardzistów. Land Karyntia posiada ponad 200 jezior, które są doskonałym miejscem wycieczek na biegówkach lub rakietach śnieżnych. Oczywiście turyści mają tu również do dyspozycji wiele doskonałych terenów przeznaczonych do łyżwiarstwa pod otwartym niebem a sport ten cieszy się coraz bardziej rosnącą popularnością. Do najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Karyntii należą Bad Kleinkirchheim, ośrodek Nassfeld - Hermagor, lodowiec w dolinie Mölltal i region Heiligenblut, który znajduje się pod najwyższym szczytem Austrii Grossglockner (3.798 m n.p.m).
Turystom, którzy wybrali narciarstwo i Austrię na kraj swego urlopu zimowego, Styria oferuje przede wszystkim rewelacyjny ośrodek Schladming pod południową ścianą majestatycznego masywu Dachstein. Schladming jest częścią dużego obszaru narciarskiego Dachstein / Tauern. Dzięki swojej topografii teren ten idealnie odpowiada nie tylko narciarzom klasycznym, ale też narciarzom biegowym. Znany na całym świecie ośrodek Ramsau / Dachstein gościł w roku 1991 Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, a w ostatnim czasie są tu regularnie organizowane zawody Pucharu Świata. Lodowiec Dachstein, dzięki trasom biegowym czynnym cały rok, jest też miejscem szczególnie upodobanym przez ekipy reprezentacyjne w biegach narciarskich.
W najmniejszym (wyłączając Wiedeń) kraju związkowym Austrii – Vorarlberg, znajdują się ośrodki Montafon w masywie Silvretta oraz ośrodki w dolinie Brandnertal, Laternsertal, Kleinwalsertal i Lechtal. Najwyższym szczytem jest tu Piz Buin o wysokości 3.312 m n.p.m., który dał nazwę ulubionej serii balsamów i kremów.
Nazwa obszaru Achensee pochodzi od największego jeziora w Tyrolu, które czasami jest nazywane również fiordem alpejskim i oferuje wspaniałe doświadczenie narciarskie specjalnie dla fanów spokojnej i relaksującej jazdy.
Dolina rzeczki Alpbach i pobliskie Wildschönau przyciągają do Austrii fanów narciarstwa alpejskiego na przygotowane nartostrady połączonego ośrodka narciarskiego Ski Juwel. Rozciąga się on z Niederau wzdłuż góry Schatzberg aż do lokalnego najwyższego szczytu Wiedersberger Horn.
Region Arlberg, w zachodniej części Austrii jest miłośnikom narciarstwa zjazdowego znany przede wszystkim ze względu na gwarancję naturalnego śniegu w całym sezonie zimowym. Polecamy go szczególnie zaawansowanym narciarzom i miłośnikom narciarstwa w otwartym terenie.
Chociaż uzdrowisko Bad Kleinkirchheim znane jest narciarzom raczej jako miejsce narodzin legendarnego narciarza Franza Klammer, to urlop zimowy odpowiadać tu będzie przede wszystkim rodzinom z dziećmi oraz tym, którzy lubią długie i umiarkowanie trudne trasy.
Gminy Damüls, Mellau i Faschina stanowią główne ośrodki narciarskie obszaru Schneereich w zachodnim krańcu Austrii. A ponieważ większość terenów narciarskich znajduje się tuż poniżej dwóch tysięcy metrów, jazdę na nartach polubią tutaj przede wszystkim freeriderzy.
Region Dachstein / Schladming znany jest fanom narciarstwa alpejskiego głównie ze względu na cztery lokalne szczyty: Planai, Hochwurzen, Hauser - Kaibling i Reiteralm. Narciarze biegowi mają do dyspozycji przez cały rok trasy na lodowcu Dachstein.
Na północ od słynnego austriackiego lodowca Dachstein rozciąga się region Dachstein West, tworzony miejscowościami Gosau i Russbach. Do najbardziej znanych celów turystycznych w tym regionie i również całej Austrii należą Hallstatt i Salzkammergut.
Austriackie uzdrowisko Gastein jest wśród miłośników aktywnego wypoczynku zimowego znane jako idealne połączenie narciarstwa i relaksu w jednym z kilku termalnych kąpielisk.
Niedaleko Grossglockner, najwyższego szczytu Austrii pod szczytami Schareck i Hochfleiss roztacza się przyjemny i raczej rodzinny ośrodek narciarski Heiligenblut, gdzie nawet w głównym sezonie nie spotkamy na stokach zbyt wielu narciarzy.
W zachodniej części Ski Amade - największego regionu narciarskiego w Austrii, znajduję się Hochkönig Winterreich. Jest to teren rekreacyjny dla sportów zimowych i narciarstwa, który rozciąga się od miejscowości Mühlbach przez cztery szczyty górskie aż do ośrodka narciarskiego Maria Alm.
Zaledwie kilka kilometrów od Innsbruck znajduje się region narciarski Olympia Ski World, który już dwukrotnie był gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Nie ma zatem w tym nic dziwnego, że oferuje on doskonałe zaplecze dla wszystkich rodzajów sportów zimowych i innych aktywności.
Region Ischgl / Kappl położony jest w zachodniej części Austrii niedaleko granicy ze Szwajcarią. Wraz ze szwajcarskim ośrodkiem narciarskim Samnaun tworzą jeden z najbardziej luksusowych ośrodków narciarstwa zjazdowego w Alpach a najbardziej popularnym jest szczególnie wśród freeriderów.
Austriacki Kaiserwinkl poza idealnymi warunkami dla narciarstwa zjazdowego w pobliżu jeziora Walchsee oferuje swoim gościom wiele innych możliwości wypoczynku zimowego, co szczególnie spodoba się rodzinom z małymi dziećmi.
Światowej sławy region Kaprun / Zell am See znajduje się nad brzegiem malowniczego jeziora Zell i należy do niewielu obszarów w Austrii, gdzie narciarze mogą cieszyć się narciarstwem na lodowcu na wysokości powyżej 3000 metrów. Biorąc pod uwagę różnorodność lokalnych stoków, region nadaje się zarówno dla doświadczonych jak i początkujących narciarzy.
Chociaż Katschberg na pewno nie należy do największych ośrodków narciarskich w Austrii, dzięki łatwemu dojazdowi z autostrady i położeniu większości lokalnych zakwaterowań bezpośrednio na stoku jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków wśród narciarzy.
Lodowiec Kaunertal w regionie o tej samej nazwie, jest najbardziej wysuniętym lodowcem Tyrolu i w porównaniu z bardziej znanymi lodowcami na wschodzie proponuje przyjemną i spokojną jazdę na nartach.
Mekkę narciarstwa - ośrodek Kitzbühel, nie trzeba miłośnikom narciarstwa zjazdowego i snowboardu przedstawiać. Poprzez nowoczesne linowe połączenie lokalnych stoków narciarskich z nartostradami przy przełęczy Pass Thurn S3 ośrodek Kitzbühel osiągnął najwyższy poziom oferowanych usług.
Mniejszy obszar narciarski w pobliżu miejscowości Sonnenkopf o nazwie Klostertal leży w połowie drogi pomiędzy słynnym ośrodkiem narciarskim St. Anton i obszarem Brandnertal. Jego centrum jest wysoki na 2.300 m n.p.m. szczyt Glattingrat.
Region narciarski Lavanttal w południowej Austrii w pobliżu granicy z Włochami, w rzeczywistości składa się z trzech niezwiązanych ze sobą obszarów narciarskich: Koralpe, Weinebene i Klippitztorl. Z tego powodu szczególnie nadaje się on do wypoczynku rodzinnego i dla niewymagających narciarzy.
Teren narciarski Lofer leżący w północnej Austrii w pobliżu granicy z Niemcami jest idealnym miejscem na relaksujący urlop zimowy. Większość jego nartostrad są na poziomie umiarkowanym, idealne dla początkujących lub mało wymagających narciarzy.
Region Lungau w środkowej Austrii staje się z roku na rok coraz bardziej popularnym. Tworzą go obszary narciarskie: Grosseck - Speiereck, Fanningberg i Obertauern. Najwięcej ofert zakwaterowania znajduje się w miejscowości Mauterndorf.
Na granicy austriackich prowincji Salzburg i Karyntia leży niewielki lodowiec Molltal. Popularność zdobył głównie dzięki możliwości relaksującej i spokojnej jazdy oraz minimalnej ilości turystów nawet w sezonie.
Nassfeld Hermagor jest dość obszernym regionem na południu Austrii, w pobliżu granicy z Włochami. Bramą wstępu do regionu jest miejscowość Tröpolach, z której wyciąg gondolowy zabiera narciarzy na okoliczne stoki.
Nauders jest najbardziej zachodnim austriackim ośrodkiem narciarskim, który znajduje się w trójkącie: Austria, Szwajcaria i Włochy. Turyści, którzy przyjeżdżają tu zimą, mogą jeździć na nartach zarówno w Austrii, jak i we włoskich ośrodkach Schöneben i Haider Alm.
Obszar Oberpinzgau leży między najwyższymi szczytami Austrii: Grossglockner i Grossvenediger. Dzięki tak wyjątkowej lokalizacji oferuje swoim gościom gwarancję naturalnego śniegu w całym sezonie zimowym.
Oferta narciarstwa w regionie Osttirol składa się w sumie z 6 ośrodków narciarskich, które charakteryzuje największa liczba dni słonecznych w roku z wszystkich ośrodków zimowych w Austrii. Obszar ten jest idealnym miejscem na zimowy wypoczynek dla rodzin z dziećmi.
Tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego w Ötscherland tworzą raczej mniejsze ośrodki narciarskie, nadające się zwłaszcza dla rodzin z dziećmi i mało wymagających narciarzy.
Na wschód od doliny Pitztal rozciąga się długa na 80 km dolina Ötztal. Na jej południowym krańcu znajduje się słynny ośrodek narciarski Sölden. Cały obszar oferuje setki kilometrów tras narciarskich i jest odpowiedni zarówno dla wymagających jak i początkujących narciarzy.
Dolina Pitztal rozgłos zyskała dzięki lokalnemu lodowcowi, gdzie cieszyć się można ze świetnych warunków narciarskich przy wysokiej na 3.774 metrów górze Wildspitze. Dla rodzin z dziećmi idealnym ośrodkiem jest Rifflsee.
Ze względu na mniejszą odległość od Polski Pyhrn - Priel / Hinterstoder jest szczególnie popularnym wśród fanów narciarstwa alpejskiego.
Położony w centralnej części Austrii Rauris jest mniejszym obszarem narciarskim posiadającym około 40 km nartostrad. Otoczony jest przez bardziej znane ośrodki narciarskie więc nawet w środku sezonu stoki są tu w połowie puste.
Saalbach - Hinterglemm leży w odległości zaledwie 20 km od Zell am See i należy do tych terenów narciarskich w Austrii, gdzie bardzo dobrze czują się wymagający i doświadczeni narciarze. To tutaj mogą cieszyć się szerokim zakresem trudnych nartostrad o światowych parametrach.
Region Salzburger Sportwelt jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Austrii. Składa się z dwóch dużych stref wokół ośrodków narciarskich Wagrain i Flachau. Cały obszar znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Salzburga.
Oferta terenów narciarskich w regionie Salzkammergut składa się z kilku mniejszych ośrodków.Region w szczególności nadaje się na rodzinne wakacje oraz na wypoczynek dla turystów, którzy szukają przede wszystkim technicznie niewymagających stoków.
Chociaż Seefeld nie jest w Polsce zbyt dobrze znany, jego stoki już dwukrotnie gościły Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Jest to również jeden z najlepszych ośrodków narciarstwa biegowego.
Region Fiss - Ladis leży w zachodniej części Austrii i w pierwszej kolejności szczyci się słoneczną pogodą. Ferie zimowe na nartach będą tutaj odpowiadać przede wszystkim rodzinom z dziećmi i miłośnikom freeridu.
W zachodniej Austrii, w pobliżu granicy z Lichtenstein i Szwajcarią, rozciąga się zróżnicowany teren narciarski Montafon z doskonałymi warunkami do uprawiania narciarstwa zjazdowego i snowboardu.
Chociaż obszar Goldeck nad miastem Spittal an der Drau jest raczej niewielkim obszarem narciarskim, chwali się długą na prawie 8 km (najdłuższą w Austrii) czarną nartostradą.
Na południe od Innsbruck, na końcu doliny Stubai rozciąga się znany lodowiec Stubai i trzy inne ośrodki narciarskie, które zadowolą nawet najbardziej wymagających miłośników narciarstwa alpejskiego.
W zachodniej Austrii, w pobliżu granicy niemieckiej leży prawdopodobnie najpiękniejsza dolina alpejska w Europie, której zbocza oferują przyjemną i komfortową jazdę dla rodzin.
Zugspitze niewątpliwie należy do jednego z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Niemczech, ale od zachodu, od strony austriackiej, można także korzystać z narciarstwa alpejskiego na najwyższym poziomie.
Na granicy Styrii i Karyntii mogą na słonecznych stokach bardziej rodzinnego ośrodka Turracher Höhe pojeździć narciarze szukający komfortowej jazdy.
Jeden z najmniejszych, ale także najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Austrii znajduje się w pobliżu jeziora Weißsee na wysokości prawie 2.500 metrów. Ponieważ leży on wysoko ponad linią drzew, przyciąga głównie zwolenników jazdy w otwartym terenie.
Oferta jazdy na nartach w okolicy miasta Villach skierowana jest szczególnie do wymagających narciarzy i rodzin z małymi dziećmi poszukujących spokojnego i relaksującego wypoczynku zimowego.
Werfenweng to mały ośrodek narciarski w pobliżu Salzburga, popularny wśród turystów udających się na krótki weekendowych wypad na narty.
Region Wilder Kaiser ma kilka zalet. Jest to jeden z największych regionów narciarstwa alpejskiego w Austrii. Z Polski jest łatwo dostępny, a w sezonie zimowym nie cierpi na brak naturalnego śniegu i oferuje szeroki wybór zakwaterowania.
Pomiędzy Innsbruck a przełęczą Brenner na granicy z Włochami leży Wipptal, mały i bardziej kameralny ośrodek narciarski, odpowiedni dla niewymagających narciarzy.
Długa na prawie 80 km dolina Zillertal oferuje miłośnikom narciarstwa wszystko czego można sobie wymarzyć: rodzinne i niewymagające nartostrady rozciągające się od początku doliny aż po lodowiec Hintertux na jej końcu, gdzie na nartach można jeździć na wysokości powyżej 3.000 metrów.
Ciesz się doskonale utrzymane stoki lub jazda w terenie otwartym w Böhmerwald (Austria)
Dolina rzeki Alvier w Austrii zaliczana jest do mniejszych i bardziej kameralnych ośrodków narciarskich. Na ferie zimowe do Brandnertal przyjeżdżają głównie turyści, którzy szukają ciszy i spokoju, a dopiero w drugiej kolejności idealnego stoku.
Ciesz się doskonale utrzymane stoki lub jazda w terenie otwartym w Donnersbacher Tauern (Austria)
Malownicza dolina Kleinwalsertal, położona w północnej części Austrii w pobliżu granicy z Niemcami, jest w sezonie zimowym dostępna jedynie od strony północnej przez Niemcy i oferuje gościom spokojną jazdę na nartach.
Ciesz się doskonale utrzymane stoki lub jazda w terenie otwartym w Laternser Tal (Austria)
Semmering należy do mniejszych austriackich ośrodków narciarskich. Ze względu na swoje położenie jest jednym z najlepiej dostępnych ośrodków dla narciarzy z Polski.